Шанън вкарва 34 точки като номер 13 в Илинойс печели титлата от Големите десет с победа с 93-87 над Уисконсин
AP News | 2024-03-17 | 00:08:34

МИНЕАПОЛИС (AP) — Терънс Шанън-младши вкара 34 точки при стрелба 15 за 17 от наказателното хвърляне линия, помагайки на 13-ия в ранглистата Илинойс да победи Уисконсин с 93-87 в мач от шампионата на турнира от Голямата десетка в неделя.

Маркъс Домаск добави 26 точки, осем асистенции и седем борби, а Дайн Дайнджа имаше девет точки и седем борби за Илини (26-8), който спечели четвъртата си титла от конференцията и втората от четири години, след като стреля 16 от 26 от пода през второто полувреме.

Шанън завърши със 102 точки в три мача този уикенд, с един по-малко от рекорда за точки на турнира Big Ten и беше избран за най-забележителния играч. Кийгън Мъри имаше 103 точки за Айова през 2022 г., но Hawkeyes изиграха четири мача през тази година по пътя към титлата.

A.J. Стор имаше 24 точки, а Чъки Хепбърн добави 20 точки за Баджърс (22-13), които отбелязаха 7 за 20 от 3 точки, след като отбелязаха 33 за 79 в първите си три мача от турнира.

Шанън, който счупи рекорда за единична игра на турнира Big Ten с 40 точки в полуфиналната победа над Небраска, все още е изправен пред обвинение в изнасилване в Канзас за предполагаем инцидент миналата година. Неговото спиране, издадено от училище, беше отменено от федерален съдия след шест игри.

Феновете на Уисконсин често му се подиграваха, но той не е от типа играчи, които могат да бъдат разтърсени. Той небрежно и хладнокръвно вкара тройка след почивката, за да даде преднина на Илинойс с 41-40 31 секунди преди края на полувремето, изпращайки целувка на публиката, гъмжаща от облечени в червено фенове на Badgers.

И двата отбора бяха сигурни в турнира на NCAA, като равенството им беше разкрито по-малко от час след мача, но импулсът и увереността все още бяха в игра, дори ако семената им вероятно бяха вече циментирани.

Тройката на Хепбърн Играта с малко точки даде на Уисконсин преднина от 61-51, но това едва продължи. Илинойс направи серия 21-5 за 6 минути и се увери, че това ще бъде напрегнат мач до края на пътя.

Шанън беше малко прекалено много за Уисконсин през целия участък, точно както беше за Небраска ден по-рано. Клесмит вкара тройка за равенството 1:57 минути преди края, но Шанън отговори от дълбочина от другата страна, за да направи 88-85 88 секунди преди края.

След това той открадна небрежен дрибъл от Стор от другата страна, караше в другата посока, за да направи фаул и да потопи и двата свободни хвърляния за преднина от пет точки.

Хепбърн беше един от героите на победата на Уисконсин в продълженията над първия поставен Пърдю на полуфиналите в събота, удряйки изравняващия кръг при зумера в редовното време и извличайки ключов фаул за зареждане, за да постави победителя на Макс Клесмит.

Младшият гард надхвърли границата от 1000 точки за кариерата си в този мач и допринесе по всякакви начини, особено в защитата на Шанън, но също така и в удара силно към обръча, както неговият колега го прави толкова добре. Хепбърн не игра при четвъртфиналната победа над Нортуестърн поради контузия в коляното.

Илинойс, най-победилият отбор в Голямата десетка през последните пет сезона, има най-много победи след 26 победи на отбор в 2005-06.

Илинойс спечели единствения мач от редовния сезон между тези отбори преди две седмици, победа с 91-83, подхранвана от 31 точки на Домаск в първия мач на родения в Уопун в Уисконсин след гимназията. Трансферът на възпитаник от Южен Илинойс, който беше първият отбор на All-Big Ten с Шанън, отбеляза 8 за 11 от пода в този мач.

Както Badgers, така и Illini направиха осмото си участие в мача за титлата на конференцията, който беше организиран за 26-и път, като общо победиха само деветте от щата Охайо. Щатът Мичиган има най-много шампионати от Големите десет турнира със седем.